🚚 Fast Delivery Times
SunGold Power 450 Watt Bifacial N-Type Monocrystalline Solar Panel (32 PANELS) UL61730 (SGN-450-BDG5)

Sungoldpower N-Type High efficiency bifacial module solar panels that can capture sunlight on both their front and back, it can generate up to 30% more energy than conventional solar panels, N-Type bifacial solar panels are ideal for installations where the backside of the solar array is exposed and can capture reflected light, this solar panel fits various scenarios—flat roofs, ground brackets, vertical surfaces, poles—with strong adaptability anywhere.


Improved PV Module Performance under PartialShading Conditions
Enhanced light trapping and optimized current collection contribute to the improvement
of both module power output and reliability.

Flexible Mounting Solutions
Easy to install, this solar panel fits various scenarios—flat roofs, ground brackets, vertical surfaces,
poles—with strong adaptability anywhere.
Uninterrupted power supply in snow
Dual-sided design captures reflected light and effectively sweeps snow, maintaining stable energy production


Dual-sided panels that are not afraid of harsh weather
This panel can withstand heavy snow and strong winds. Designed for harsh environments, it delivers stable and reliable performance.

SPECIFICATIONS:
| Model Type | SGN-450-BDG5 |
|---|---|
| Peak Power (Pmax) | 450W |
| Production tolerance | ±3% |
| Maximum Power Current (Imp) | 14.97A |
| Maximum Power Voltage (Vmp) | 30.08V |
| Short Circuit Current (Isc) | 16.05A |
| Open Circuit Voltage (Voc) | 35.03V |
| Maximum System Voltage | 1500V |
| Wind Resistance | 2400Pa |
| Output Cables | 12 AWG (1ft per cable) |
| Number of Cells | 96 cells |
| Cell Type | N-type monocrystalline ( 7.17 X 8.27 inch) |
| Certifications | UL61730 Certified by ETL,CEC Listed,ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001 |
| Product Weight | 53.35 lbs |
| Product Dimension | 69.37 x 44.65 x 1.38 inch |
| Package Weight | 120.8lbs(2PCS) |
| Package Dimension | 70.9*46.1*3.7inch(2PCS) |
| Warranty | 12 years material and workmanship warranty,30 years Linear power warranty |